Новини та оголошення

Важливо! Актуально! Рекомендації реабілітолога!
Хвороби дихальної системи (бронхіт, запалення легенів, трахеїт, ларингіт, плеврит, гострі респіраторні захворювання тощо) доволі розповсюджені на всіх континентах серед різних шарів населення незалежно від статі та віку. Більшість гострих захворювань дихальних шляхів і легенів викликаються вірусами, бактеріями та паразитарними грибками. Важливе значення в розвитку захворювань дихальної системи має туберкульозна інфекція. Деякі інфекційні захворювання дихальної системи (наприклад, грип, коклюш, кір) також супроводжуються ураженням дихальних шляхів. Постійний контакт органів дихання з оточуючим середовищем робить їх уразливими по відношенню збудників інфекційних захворювань, що попадають у повітря з краплинками слини або слизу хворих. В дихальній системі завжди знаходяться різні організми, але їх хвороботворний вплив проявляється при різкому ослабленні організму (наприклад, переохолодженні, перевтомі) і зниженні його захисних сил. Нерідко захворювання дихальної системи придаткової пазухи носа), а потім в патологічний процес втягуються й інші відділи респіраторного тракту (трахея, бронхи, альвеоли).
Зниженню захисних сил сприяє малорухливий спосіб життя, недостатнє чи надлишкове харчування, вітамінна недостатність, тривала перевтома, хронічні отруєння і захворювання, алкоголізм, наявність осередків хронічної інфекції. Наприклад, хронічна інфекція в придаткових пазухах носа небезпечна можливістю її розповсюдження на нижче розташовані дихальні шляхи, а також тим, що може стати причиною алергічної перебудови організму. Особливо чутливі до гострих респіраторних захворюваннь діти та люди літнього віку.
Профілактика захворювань дихальної системи
Профілактика захворювань дихальної системи в значній мірі визначається успішними протиепідемічними заходами у відношенні найбільш розповсюджених інфекційних захворювань (грип, кір, коклюш тощо), проведенням щеплень, заходами по ізоляції хворих і обмеженню контактів з ними, захисту дитячих колективів тощо. Індивідуальні заходи профілактики гострих респіраторних захворювань передбачають добре провітрювання приміщення (квартири), дотримання правил догляду за хворим, що знаходиться вдома.
Рішуча відмова від шкідливих звичок (куріння, зловживання алкогольними напоями) надзвичайно важлива для збереження здорової дихальної системи.
Отже, чим же ще корисна дихальна гімнастика:
1. Збагаченням кисню всіх клітин і органів дитини.
2. Поліпшенням роботи серцево-судинної і нервової систем, органів травлення.
3. Управлінням дихання і як наслідок - володінням собою.
4. Зняттям напруги голосових зв'язок.
5. Профілактикою хвороб органів дихання.
6. Зміцненням імунітету.
Дихальна гімнастика для дітей дає можливість правильно дихати - при глибокому вдиху потрібно заповнити повітрям легені, розширюючи грудну клітку, а при видиху - виштовхнути все повітря стисканням легенів. При цьому вдих повинен проводитися через ніс, а видих більш плавно і повільніше через рот.
Займатися можна в будь-який час: вранці, після зарядки, на прогулянці в парку або після денного сну, як вам зручно. Варто тільки дотримуватися деяких правил. Для початку потрібно добре провітрити приміщення. Потім почніть робити 1-2 вправи, поступово збільшуючи час і частоту. Плечі, при цьому, повинні бути опущені, а міміка виглядати природною. І обов'язково стежите за самопочуттям крихітки. При запамороченні, блідості, слабкості потрібно відразу припинити сеанс.
Основні аспекти дихальної гімнастики:
• Час сеансу 10-20 хвилин.
• Якщо ви хочете займатися після їжі, то засічіть час і сміливо починайте по закінченню години.
• До вправ додавайте іграшки, машинки, ляльки, щоб сам процес проходив в розважальному форматі.
• Форма одягу - легка, температура приміщення близько 20 С º.
Тут ще велике значення має регулярність занять. Адже результат буде помітний не відразу, а через деякий час.
Правильне дихання, при якому повітря, що проходить через повітреносні шляхи, в достатній мірі зігрівається, зволожується та очищається, також важливе для попередження захворювань дихальної системи. Правильне дихання досягається й спеціальними комплексами дихальної гімнастики. Для виробки дихання через ніс можна рекомендувати наступні вправи:
Ми знаємо, що найлегше навчати дитину в процесі гри. Дихальні вправи не виняток. Тому придумуйте веселі і смішні назви вправам, модифікуючи і підлаштовуючи їх під дитину.
Дихальна гімнастика Стрельникової для дітей - самий особливий і дієвий метод. Акцент робиться не на процесі дихання, а на характері і якості вдихів - вони повинні бути короткими і різкими через ніс і під час руху.
Варіанти завдань:
"Повітряна кулька". Малюк лягає на спину. На вдиху надуває свою повітряну кульку - животик, а на видиху здуває її. Головна умова - все робити повільно.
«Водолаз». Дитина уявляє собі, що на морському дні шукає скарби і затримує дихання на стільки, на скільки може.
«Паровоз». Зображуємо паровозик в русі, пародіюючи його звуком «Чух-чух-чух», а після зупиняємося і вимовляємо: «Ту-ту-тууу»;1. Ноги на ширині плечей, руки на верхній частині живота. На рахунок 1, 2 - вдих, на рахунок 3, 4, 5, 6 - видих.
2. Руки переносять за спину та кисті з'єднують. На рахунок 1 - вдих; на рахунок 2, 3, 4 - видих.
3. Руки утримують на потилиці. На рахунок 1, 2 - вдих; на рахунок 3, 4, 5, 6 - видих.
4. Ноги з'єднують разом, руки опущені донизу за спину. На рахунок 1, 2 - вдих; на рахунок 3, 4, 5, 6 - видих. Дихати слід через ніс, рот закритий.
Профілактика загострень хронічних запалювальних захворювань бронхів і легенів передбачає систематичне заняття дихальною гімнастикою за схемою, що запропонована вчителем- реабілітологом, при якому посилюється видих, розвивається черевний тип дихання.
Дихальна гімнастика при бронхіті для дітей або просто навіть для зміцнення здоров'я не залишить малюка байдужим. Створіть йому веселу атмосферу і компанію в своїй особі, тоді у нього точно все вийде. Ну а вас він буде радувати своїм відмінним самопочуття і хорошим настроєм.